PETR NIKL a MIROSLAV ČERNÝ - *-18

Deska *-18 neboli Mínus Osmnáct obsahuje deset autorských písní, ke kterým umělec a muzikant Petr Nikl napsal texty. Niklovy písně pak hudebně zaranžoval a další hudebníky přizval Miroslav Černý, jenž složil také hudbu k poslední písni Aspoň. Jedná se o jedinečný umělecký počin, který vydává brněnský label Kabinet Records v nákladu 200 ks standardní edice a 200 ks limitované art edice. V této speciální verzi bude součástí každého luxusního balení také očíslovaný a podepsaný grafický list od Petra Nikla.

Devět písní vzniklo mezi lety 2021 až 2022 a úvodní píseň Mínus osmnáct je z roku 2011. Ta vznikla pro Černobílý melodram Já jsem tvůj zajíc, který se do roku 2015 hrál v pražském divadle Archa, ve kterém Petra Nikla hudebně doprovázel Miroslav Černý. Od té doby se datuje intenzivní hudební spolupráce Petra Nikla s Miroslavem Černým. V roce 2013 z této spolupráce vzniklo CD Kudlanka čas.

  Píseň Mínus osmnáct se vrací v čase do roku 1942, osmnáct let před narození autora. Je věnována autorově matce, známé návrhářce plastových hraček. Uvozuje desku na které se téma osobního času dále rozvíjí a tvoří kompaktní celek. V insertu vinylu je zároveň reprodukován portrét Libuše Niklové, namalovaný Petrem Niklem v roce 2010 podle fotky z roku 1942.

Deska Mínus osmnáct byla nahrána a smíchána v domácím studiu Miroslava Černého na Malenisku v průběhu let 2021 - 22. Hudební režie a dramaturgie Miroslava Černého je svou specifickou atmosférou pro desku určující. Celkový zvuk zpečetil mastering Petra Vavříka ve zlínském Studiu V v roce 2023.