TRYO - Iodine Clock Reaction

U Amáka by chtěl nahrávat každý! A kapela TRYO u něj v Golden Hive Studios nahrála novou desku Iodine Clock Reaction. Tu předznamenal singl Droplets, jenž v sobě mísí všechny prvky a nálady ostatních pěti skladeb a živelně i citlivě tak reprezentuje nahrávku jako celek. Album, které se pyšní přímočařejším a mohutnějším zvukem než předchozí tvorba, vychází 30.3. na labelu Kabinet Records.

Kapela Tryo z Brna, kterou tvoří Lucie Čejková, Šimon Podrazil a Hynek Čejka, začala hrát v roce 2014. Po vydání třech EP nahráli debutovou desku Sustainable Gardening, která vyšla v únoru 2021 na labelu Kabinet Records. A na konci března vydává trojice muzikantů opět na labelu Kabinet Records druhou desku s názvem Iodine Clock Reaction. První písničky pro tuto novinku začala kapela psát při zkoušení po pauze na přelomu roku 2020 a 2021. Ve srovnání se Sustainable Gardening k tvorbě pro Iodine Clock Reaction přistoupili mnohem jednodušeji a přímočařeji, takže byl celkový proces přirozenější a uvolněnější. Méně přemýšlení, více písniček.

Album vzniklo během tří klidných a uvolněných nahrávacích dnů u Amáka v Golden Hive Studios v Praze. Deska byla v podstatě vymyšlená už před nástupem do studia, takže Amák v roli zkušeného profesionála “jen” v určitých momentech trefně poradil a pomohl nahrávání nasměrovat do finální podoby. Každá skladba na desce má pevné místo a nese v sobě kousek osobní zpovědi. Všechny písně spojuje téma změny, což se odráží i v názvu desky – Iodine Clock Reaction je chemický pokus, při kterém se míchají dva čiré roztoky a v určitý moment se najednou promění do modré až černé barvy.
Na rozdíl od předchozí desky, pro kterou design vytvářel Vojtěch Zeman, tentokrát Tryo zvolilo cestu DIY, což vlastně přirozeně navázalo na proces tvorby písniček. Spontánní a přímočarý postup bez přemýšlení. A s designem to bylo úplně stejné, takže kapela při zkoušení možností nakonec pro cover zvolila dvě analogové fotky, které vznikly při navíjení filmu vlastně docela omylem. Abstraktní a devadesátkové. Stejně jako inspirace při tvorbě hudby, kterou byl alternativní rock a shoegaze poslední dekády dvacátého století.