
Blues hořícího kněze kapely Kakktus z nového alba Osmihodinový muž
Šternberská kapela Kakktus singlem Blues hořícího muže poutá na nové album Osmihodinový muž. Písní se vydáváme na surrealistickou procházku nočním městem, slyšíme v ní záchvěvy post-punku a noise rocku, ovšem ve stále rozpoznatelném zvuku a rukopisu šternberské čtveřice. Ke skladbě vychází i videoklip, kterým kapela odkazuje nejen na název desky, ale i celkovou koncepci a poetiku, která albem prostupuje.
„Text je taková malá lyricko-epická báseň o tom, jak jsem se kdysi vracel z flámu historickou části města a přemýšlel o nevyhnutelnosti osudu. Je v tom trochu fatalismu. Nemožnosti utýct před vlastními démony, který tě dnem i nocí pronásledujou. Je to o hledání krásy v jednoduchosti, špíně a zatuchlosti,“ říká Adam Michlík, zpěvák, kytarista a autor textu.
Na albu Osmihodinový muž kapely Kakktus ožijí někdy mrtvé, jindy zas jen zapomenuté postavičky městského okraje rodného Šternberka. Hrdinové svých vlastních příběhů, které nikdy nikoho moc nezajímaly. „Deska je oslavou těch, na které se zapomnělo už za jejich života a zároveň deníkovým záznamem pozorovatele, jenž v tom všem hledá kus lásky a naděje,“ vysvětluje kapela. Písně mnohdy postrádají klasické schéma a blíží se spíše ke zhudebněným básním, ovšem v pro kapelu tradičním hávu ponurého rokenrolu a punku.
Materiál na album z části vznikal během soustředění na chatě uprostřed Beskydských hor. Desku kapela nahrála v pražském studiu Golden Hive pod dohledem Michala „Amáka“ Šťastného. O grafický vizuál alba se postaral Martin Kristek (Oměj, Promiň) a na titulní straně je vyobrazen Marek Bellante – Valašskomeziříčský vědec a umělec. Na konci písně Blues hořícího kněze slyšíme vokály Ani Ptáčkové (Včera bylo pozdě).
Album kapely Kakktus – Osmihodinový muž na labelu Kabinet Records digitálně vychází 4. 7. 2025.